Nový systém hodnotím celkom pozitívne (to bol pokus o vtip)

Ján Žatko

V Devínskej Novej Vsi sa už niekoľko mesiacov diskutuje o zmene v systéme zberu separovaného odpadu, ktorá sa týka majiteľov rodinných domov. Doterajší systém sa nahradil  vrecovým zberom bez toho, aby sa hocikto dotknutých občanov spýtal, či im to vyhovuje, alebo nie. O tejto téme sa diskutovalo aj na tohto týždňovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. O tom však budem písať neskôr. Dnes sa budem venovať aktivite miestneho úradu, ktorá ma veľmi zaujala. Miestny úrad uskutočnil monitoring vrecového zberu triedeného odpadu. A ako ten monitoring dopadol?

píše: Ján Žatko

Nový systém vrecového zberu separovaného odpadu

Názory na nový systém vrecového zberu separovaného odpadu sa rôznia. Ja sa netajím tým, že som proti nemu. Podľa môjho názoru je tento systém krokom späť. Ak z neho bude niekto profitovať, tak to bude iba súkromná firma, ktorú Bratislava poverila starostlivosťou o separovaný zber odpadu v našom meste. Určite nie občania. Ale možno sa mýlim a rád sa dám presvedčiť o opaku. Aj preto som na tohto týždňovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva požiadal zástupcu magistrátu, aby boli čo najskôr zverejnené analýzy, aký vplyv má tento nový systém na zlepšenie separovania odpadu v Bratislave.

Poslanec Ján Žatko na zasadnutí miestneho zastupiteľstva 16. 9. 2020.

Monitoring vrecového zberu triedeného odpadu

Miestny úrad v Devínskej Novej Vsi sa tiež zaujíma o názor občanov na vrecový zber separovaného odpadu a preto urobil v piatok 18. 9. 2020 monitoring vrecového zberu triedeného odpadu. Monitoring spočíval v tom, že boli oslovení 3 (slovom traja) občania s otázkou, ako sú s týmto systémom spokojní. Odpovede boli nasledovné:

Anna, 77 rokov: „Mne tento systém vyhovuje. Je pre mňa pohodlnejšie vyložiť odpad pred dom ako prosiť rodinu, aby mi odpad zviezla do zberných hniezd.“

Tatiana, 45 rokov: „Ja som vrecia nedostala na rozdiel od mojich susedov, ktorí ich mali zavesené na kľučkách. Budem to musieť reklamovať u OLO a ani som nevedela, že mi odpad nezoberú v modrom vreci, ktorý nie je z OLO. Celkovo však hodnotím tento systém ako vyhovujúci, lebo som vnímala veľký neporiadok, ktorý pri zberných hniezdach vznikal (pozn. red. zberné hniezdo pri zastávke Sandberg).“

obyvateľ ulica Milana Marečka: „Nový systém hodnotím celkom pozitívne“.

 

Nie je monitoring ako monitoring

K tomuto „monitoringu“ iba dve poznámky. Nazvať monitoringom reakcie troch ľudí z potenciálnych niekoľko tisíc obyvateľov rodinných domov je naozaj veľmi odvážne. A ešte odvážnejšie je zaradiť do tohto monitoringu obyvateľa ulice Milana Marečka. Vrecový zber separovaného odpadu sa totiž týka iba rodinných domov. A naozaj netuším, kde sú rodinné domy na ulici Milana Marečka. Aspoň včera tam ešte žiadne neboli.

 

Reakcie na Facebooku

Uvedený „monitoring“ je zverejnený aj na oficiálnej facebookovej stránke Devínskej Novej Vsi. Doterajšie štyri reakcie, ktoré sú pod týmto statusom, ma vôbec neprekvapujú:

Martina Molnárová: Všetci systém kritizujú a vy vyberiete len 3 pozitívne ohlasy. Už ste ako za socíku.

Anna Šemeláková: Vrecový systém je zlé riešenie, nevidím na ňom vôbec žiadne pozitíva. Ani po mesiaci používania som nezmenila názor. Vrecia sa mi povaľujú po pozemku, kým nenastane deň D. Spravili ste si na našich malých pozemkoch zberné hniezda!!! Tie vrecia nemajú obsah 120 litrov. Kúpila som si stojan na 120 l vrecia a vrecia z OLO mi z neho vypadávajú. Okrem toho sú veľmi tenké, takže sa ľahko prederavia. Zaujímalo by ma, za akú cenu sa tieto vrecia nakúpili a kto je za to zodpovedný…

Janka Anošiová: Prečo sme nemohli dostať plastové modré a žlté kontajnery? Vrecia mať vonku nemôžeme – sú tenké, lietajú nám po dvore. Keď prší, sú plné vody, prípadne nám ich vyzobávajú vtáky a vo vnútri nám to vyzerá ako na smetisku. Určite by to stálo menej ako stále nakupovať vrecia, nehovoriac o tom že keď v daný fúka lietajú po uličke nie každý má možnosť upevniť ich na plot.

Miriam Paradova: presne toto som navrhovala tiež. Vrecia nie je možné mať vonku aj kvôli zvieratám – mačky, vtáky, hraboše… Nie všetci máme možnosť skladovať vrecia vo vnútri. OLO už má techniku na vývoz kontajnerov minimálne tých plastových. A bolo by to určite ekologickejšie ako produkovať ďalšie plastové vrecia. A k tomu správne nastaviť odvoz, nie len raz za mesiac, pretože ako fotky ukazujú plastu je v mnohých prípadoch viac ako 2 plánované vrecia mesačne.

Chcela by som oceniť, že ste sa do monitoringu pustili. Na druhej strane tri náhodné názory asi nie sú dostatočne vypovedajúce. Sú len konštatujúce, nehľadali iné riešenie. Napr. pani, ktorej vrecia vyhovujú, lebo nemusí chodiť do zberného miesta by rovnako vyhovovali aj kontajnery.

Nový systém vôbec nehodnotím pozitívne

Téme sa budem ešte venovať, pretože sa mi nepáči, ako je názor občanov v tejto veci ignorovaný. A nech vás názov tohto článku nemýli. Ja naozaj nový systém vrecového zberu odpadu vôbec nehodnotím pozitívne. Verím, že sa súčasný stav podarí zmeniť tak, aby bol naozaj v prospech obyvateľov Devínskej Novej Vsi. Aspoň ja urobím všetko preto, aby sa tak stalo.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.