Devínska opäť ocenila významné osobnosti

Pred dvomi rokmi založila súčasná samospráva v Devínskej Novej Vsi novú tradíciu. Osobnostiam, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj alebo reprezentáciu našej mestskej časti, odovzdala ocenenie Devínskonovoveská holubica. Prvými ocenenými sa v roku 2019 stali Milan Beláček, Viktor Hulík, Jozef Klačka a Jozef Rajchl. Pred týždňom Devínska opäť ocenila významné osobnosti. K laureátom pribudli Jozefína Daničová, Dagmara Dudeková, Daniela Lipková, Karol Moravčík a Rastislav Šimkovič.

píše: JánŽatko

Slávnostný galavečer

O výbere ocenených rozhodli poslanci miestneho zastupiteľstva. Ocenenie im odovzdal starosta Dárius Krajčír v Istra Centre 10. 10. 2021, na slávnostnom galavečere usporiadanom pri príležitosti 570. výročia prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi. Na galavečer boli pozvaní viacerí komunálni politici z Bratislavy ale aj okolia a o dobrú zábavu sa postarali známe osobnosti z oblasti populárnej hudby. V ďalšom texte vám približujem všetkých ocenených na základe ich krátkych profilov, ktoré pripravila DTV.

Všetkým laureátom aj ja, k oceneniu ich práce v prospech Devínskej Novej Vsi, srdečne blahoželám.

ocenila významné osobnosti
Slávnostný galavečer.

Jozefína Daničová

Jej aktivity úzko súvisia s chorvátskou komunitou v Devínskej Novej Vsi. Je dlhoročnou predsedníčkou Chorvátskeho kultúrneho spolku, už 20 rokov sa podieľa na vydávaní časopisu Hrvatska Rosa a významne sa pričinila aj o vznik Múzea chorvátskej kultúry v DNV. Ako ona sama charakterizuje svoju prácu?

Robíme všetko čo sa dá pre prezentáciu a reprezentáciu našej milovanej Devínskej Novej Vsi. Je to moje hobby, je to niečo, čo ide zo mňa, čo je pravdivé.

Dagmara Dudeková

Žije v DNV už takmer 50 rokov. Vychýrená pekárka, na koláče ktorej sa vždy tešila celá ulica. Potom ako sa vydala za veliteľa hasičov, sa stala aj ona neoddeliteľnou súčasťou kolektívu dobrovoľných hasičov v DNV. A čo našla v Devínskej Novej Vsi?

Domov. Hasiči, najmä tí postarší, to sú jak moja rodina.

Karol Moravčík

Rímskokatolícky kňaz, ktorý pôsobil viac ako 20 rokov v Devínskej Novej Vsi. Napriek tomu, že musel našu farnosť opustiť, stále ostáva neoddeliteľnou súčasťou devínskonovoveskej komunity. Takto sa prihovoril svojim bývalým farníkom, ale nielen im:

Ďakujem všetkým, ktorí si myslia, že to malo nejaký význam, že som tu pôsobil a pracoval.

Daniela Lipková

Dlhoročná učiteľka, ktorá v súčasnosti už 16 rokov vedie Klub dôchodcov v Devínskej Novej Vsi. Devínskonovoveskí dôchodcovia si jej činorodosť a vynaliezavosť, s ktorou organizuje ich aktivity, nevedia vynachváliť. Obyvateľom Devínskej Novej Vsi zapriala:

Prajem každému jednému, aby sa tu cítil ako doma. Aby cítili, že tá Devínska Nová Ves je celá ich a ak niečo pre ňu urobia, určite im to vráti.

Rastislav Šimkovič

Je rodený Devínskonovovešťan. Vyštudoval elektrotechniku, ale celý svoj život zasvätil kultúre. Súčasťou  devínskonovoveského stánku kultúry, Istra Centra, je už takmer 30 rokov. Z toho posledné desaťročie stojí na jeho čele. Jeho vášňou sú ľudové nástroje. Najradšej hrá na píšťalke, fujare a na gajdy. Dokonca sa stal prvým cechmajstrom Cechu slovenských gajdošov. A aký má vzťah k Devínskej Novej Vsi?

Ja som trošku taký patriot a patrím sem. Patrím do tej Devínskej a asi by som nikdy neodišiel. Devínska pre mňa znamená všetko, celý môj život.

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.