Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie

Ján Žatko

Na ostatnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva DNV predložil poslanec Adrián Jankovič návrh na doplnenie programu zastupiteľstva o bod s názvom: „Odvolanie predsedu Komisie legislatívy, financií, mandátovej a kontroly“. Predsedom tejto komisie je Rastislav Tešovič. O dôvodoch pre ktoré dal Adrián Jankovič tento návrh a o tom ako to nakoniec dopadlo sa dozviete v ďalšom texte. Aj keď názov článku už veľa napovedá. Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie.

píše: Ján Žatko

Dôvod na podanie návrhu na odvolanie Rastislava Tešoviča

Adrián Jankovič zdôvodnil svoj návrh účasťou Rastislava Tešoviča v kauze čerpania koronadotácií z Ministerstva hospodárstva SR. Na svojej FB stránke to zdôvodnil podrobnejšie:

Odvolania Rastislava Tešoviča z postu predsedu Komisie legislatívy, financií, mandátovej a kontroly z dôvodu účasti v kauze čerpania „koronadotácií“ prostredníctvom vraj fiktívnych nájmov priestorov. Uplatnil by sa rovnaký princíp ako v prípade Komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta pri Mestskom zastupiteľstve Hlavného mesta SR a dozorných radách, do ktorých volí členov aj Mestské zastupiteľstvo, kde sa vzdal postu predsedu, resp. postov v dozorných radách. Ide o pokrytectvo, v mestskom zastupiteľstve sa vzdal funkcií keď zistil, že ho chcú ostatní odvolať, v miestnom zastupiteľstve v DNV vie, že polovica zastupiteľstva sú jeho poslanci a starostovi poslanci ho podržia.

Materiál predložený Adriánom Jankovičom na zasadnutie miestneho zastupiteľstva môžete nájsť na webe mestskej časti.

O čo vlastne ide?

Aféra Rastislava Tešoviča vypukla ešte pred rokom v máji 2021, keď bol zverejnený blog Transparency International Slovensko, v ktorom boli obvinení štyria poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy z neoprávneného čerpania „koronadotácií“. Jedným z účastníkov kauzy bol aj Rastislav Tešovič.

Krátko po publikovaní týchto záverov v dennej tlači poslanecký klub Team Vallo oznámil, že poslanec Rastislav Tešovič opúšťa jeho rady. Okrem toho sa mestskí poslanci Rastislav Tešovič, Soňa Svoreňová a Tomáš Korček vzdali svojho členstva v jednotlivých dozorných radách bratislavských mestských podnikov.  Rastislav Tešovič sa vzdal aj funkcie predsedu mestskej finančnej komisie. Podľa mestskej poslankyne Katarína Augustinič sa už vtedy naprieč poslaneckými klubmi pripravoval materiál na odvolanie dotyčných poslancov z ich funkcií v komisiách a dozorných radách. Dodala ešte, že konanie Tešoviča, Svoreňovej a Korčeka považuje za „morálne dno“. To, či sa vzdajú aj svojich poslaneckých mandátov, je podľa nej na ich svedomí.

Dnes už vieme, že ani jeden z účastníkov kauzy nepovažoval za potrebné vzdať sa mandátu poslanca mestského zastupiteľstva.

Rastislav Tešovič zostáva
Rastislav Tešovič, Tomáš Korček, Rastislav Olekšák a Soňa Svoreňová.

Miestne zastupiteľstvo DNV 23. júna 2021

Najbližšie zasadnutie miestneho zastupiteľstva DNV sa uskutočnilo o mesiac po prepuknutí tejto aféry a to 23. júna 2021. Rastislav Tešovič, okrem pôsobenia v mestskom zastupiteľstve, pôsobí ako poslanec aj v miestnom zastupiteľstve DNV. Zastáva aj funkciu člena miestnej rady, člena redakčnej rady Devexu a predsedá Komisii legislatívy, financií, mandátovej a kontroly. Keďže v priebehu rokovania miestneho zastupiteľstva sa Rastislav Tešovič tváril ako keby sa nič nestalo, na záver miestneho zastupiteľstva sa ho poslanec Adrián Jankovič spýtal, či nechce pre zamedzenie strát na dôveryhodnosti a imidžu mestskej časti  do doby vyšetrenia podozrení odstúpiť  z týchto postov.

Reakcia Rastislava Tešoviča na túto otázku bola veľmi emotívna. Kategoricky poprel akékoľvek svoje pochybenie pri čerpaní dotácií a pohrozil Adriánovi Jankovičovi žalobou, ak bude trvať na svojich tvrdeniach.

V diskusii sa  sa vo svojom rozsiahlom vystúpení jednoznačne postavil na stranu Rastislava Tešoviča aj starosta Dárius Krajčír. Diskusiu na túto tému si môžete pozrieť z nasledujúceho záznamu DTV.

A tak po zasadnutí miestneho zastupiteľstva 23. júna 2021 Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie.

Prvý návrh na odvolanie Rastislava Tešoviča – november 2021

Vzhľadom k tomu, že Rastislav Tešovič sa dobrovoľne nevzdal funkcie predsedu Komisii legislatívy, financií, mandátovej a kontroly, navrhol poslanec Adrián Jankovič doplnenie programu rokovania miestneho zastupiteľstva dňa 10. 11. 2021 o návrh na jeho odvolanie z tejto funkcie. Miestne zastupiteľstvo však doplnenie programu o tento bod neschválilo a tak sa o odvolaní Rastislava Tešoviča ani nerokovalo. A tak aj po zasadnutí miestneho zastupiteľstva 10. novembra 2022 Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie.

Druhý návrh na odvolanie Rastislava Tešoviča – apríl 2022

Adrián Jankovič sa po neúspechu na novembrovom miestnom zastupiteľstve nevzdal a podal návrh na odvolanie Rastislava Tešoviča aj na aprílovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Situácia sa však zopakovala. Aj v apríli miestne zastupiteľstvo odmietlo o tomto jeho návrhu rokovať. Okrem predkladateľa som hlasoval za zaradenie tohto bodu do rokovania zastupiteľstva iba ja. Ostatní prítomní poslanci sa zdržali hlasovania. A tak opäť aj po zasadnutí miestneho zastupiteľstva 27. apríla 2022 Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie.

Rastislav Tešovič zostáva

O čo je Devínska horšia ako Bratislava?

Na celej kauze ma najviac zaráža jedna vec. Ihneď po prevalení škandálu s dotáciami  Rastislav Tešovič vystúpil z poslaneckého klubu Team Vallo a vzdal sa funkcie predsedu finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Bratislavy. Urobiť to isté v Devínskej Novej Vsi ho však nenapadlo. Funkcie predsedu Komisie legislatívy, financií, mandátovej a kontroly sa drží ako kliešť. Nevidím v tom žiadnu logiku. Prečo sa vedenia finančnej komisie pri bratislavskom mestskom zastupiteľstve vzdal, ale pri miestnom zastupiteľstve Devínska Nová Ves nie? O čo je Devínska horšia ako Bratislava? Za jediné logické vysvetlenie považujem tvrdenie mestskej poslankyne Kataríny Augustinič, ktorá vyhlásila, že ak by sa funkcie nevzdal, tak by ho z nej mestské zastupiteľstvo odvolalo. Rastislav Tešovič vie, že v Devínskej Novej Vsi mu takýto scenár nehrozí. Poslanecké kluby Devínska Inak a nezávislí a SaS, Sme rodina, Nova stoja aj napriek škandálu pevne za ním.

Rastislav Tešovič zostáva
Vzťahy medzi prijímateľmi koronadotácií na nájomné bratislavských politikov.

Strkanie hlavy do piesku

Druhá vec, ktorá ma zaráža, je spôsob, akým poslanecké kluby Devínska Inak a nezávislí a SaS, Sme rodina, Nova v tejto veci strkajú hlavu do piesku. Tým, že odmietli zaradiť do programu návrh na odvolanie Rastislava Tešoviča zároveň zamedzili diskusiu na túto tému. Vzali Rastislavovi Tešovičovi možnosť obhájiť sa pred zastupiteľstvom ale hlavne pred jeho voličmi a vysvetliť, že je v tejto kauze nespravodlivo obvinený. Zabránili vlastne aj sami sebe vystúpiť na jeho obranu. A tak sa tu navodzuje dojem, že problém tu síce je, ale čas všetko zahojí. Jednoducho, treba nechať kauzu vyhniť. Snáď ľudia časom zabudnú.

Súvisiace články

Jeden komentár k “Rastislav Tešovič zostáva predsedom finančnej komisie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.