Rastislav Tešovič má problém

Ján Žatko

Za udalosť týždňa v bratislavskej mestskej politike možno nepochybne označiť zverejnenie informácie Trasparency International Slovensko, že štyria bratislavskí mestskí poslanci Rastislav Tešovič, Tomáš Korček, Rastislav Olekšák a Soňa Svoreňová čerpali koronadotácie z Ministerstva hospodárstva v celkovej výške 137 tisíc eur veľmi podozrivým spôsobom. Udalosť už mala dohru aj v mestskom zastupiteľstve. „Hriešnici“ skončili v jednotlivých dozorných radách bratislavských mestských podnikov a Rastislav Tešovič sa vzdal aj funkcie predsedu mestskej finančnej komisie. K tomu, či sa plánujú vzdať aj poslaneckých mandátov, sa zatiaľ žiaden z nich nevyjadril.

píše: Ján Žatko

Aj bratislavskí poslanci čerpali koronadotácie podozrivo

Celú aféru odštartoval blog zverejnený 24.5.2021 v Denníku N pod názvom „Aj bratislavskí poslanci čerpali koronadotácie podozrivo„. Transparency International Slovensko v ňom uviedla, že štyria bratislavskí mestskí poslanci Rastislav Tešovič, Tomáš Korček, Rastislav Olekšák a Soňa Svoreňová čerpali koronadotácie z Ministerstva hospodárstva v celkovej výške 137 tisíc eur veľmi podozrivým spôsobom. Transparency podala Ministerstvu hospodárstva podnet na kontrolu pri všetkých dotáciách.

rastislav tešovič
Vzťahy medzi prijímateľmi koronadotácií na nájomné bratislavských politikov.

Najväčšiu časť z týchto problematických dotácií pritom podľa Transparency získal poslanec za Devínsku Novú Ves Rastislav Tešovič: „Bratislavský mestský poslanec Rastislav Tešovič (Team Vallo) je v schéme štátnej pandemickej pomoci nájomcom najväčším prijímateľom spomedzi politikov na Slovensku. Od ministerstva hospodárstva získal spolu už šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92-tisíc eur. Radí sa tak medzi jedno percento najväčších poberateľov nájomných dotácií vôbec, na úrovni známych maloobchodov či turistických zariadení. Tešovič pritom riadi len dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.“

Celý článok: „Aj bratislavskí poslanci čerpali koronadotácie podozrivo“.

Štyria bratislavskí poslanci sú podozriví z neoprávneného prijatia štátnych dotácií – jeden už opustil Team Vallo!

Krátko po publikovaní týchto záverov v dennej tlači poslanecký klub Team Vallo oznámil, že poslanec Rastislav Tešovič opúšťa jeho rady. „Toto rozhodnutie padlo na dnešnom mimoriadnom zasadnutí najväčšieho bratislavského poslaneckého klubu po tom, ako Transparency International Slovensko zverejnilo závažné informácie o čerpaní dotácií zo schémy štátnej pandemickej pomoci nájomcom, v ktorých figuruje aj poslanec Tešovič. Veríme, že Ministerstvo a ďalšie orgány riadne prešetria uvedené dotácie, je pre nás však neprijateľné, aby nad schémou pomoci pre sektory najviac zasiahnuté pandémiou vznikali pochybnosti aj kvôli konaniu poslanca mestského zastupiteľstva. Vzniknutá situácia nás mrzí o to viac, že Rasťo Tešovič patril medzi aktívnych členov poslaneckého klubu a s jeho prácou pre mesto doteraz neboli spájané nijaké pochybnosti. Poslanec Tešovič v uvedenom prípade konal ako súkromná osoba a žiaden iný poslanec nášho klubu v tejto schéme nefiguroval a nemal o týchto aktivitách žiadne vedomosti,“ uviedol poslanecký klub na svojom oficiálnom FB profile.

rastislav tešovič
Rastislav Tešovič, Tomáš Korček, Rastislav Olekšák a Soňa Svoreňová

Celý článok: Štyria bratislavskí poslanci sú podozriví z neoprávneného prijatia štátnych dotácií – jeden už opustil Team Vallo!

Aj bratislavskí poslanci čerpali dotácie podozrivo – vyjadrenie

Rastislav Tešovič reagoval na zistenia Transparency International Slovensko hneď nasledujúci deň. Vo svojom blogu uviedol, že ho  úprimne mrzí, že podcenil citlivosť témy dotácií ako takej a ako verejne činná osoba sa mal od vládnej pomoci radšej držať bokom, i keď štátna pomoc nemá žiadny súvis s jeho prácou mestského poslanca. Odmietol však spájanie svojej osoby so spleťou ďalších osôb a spoločností. Svoju účasť na štátnej pomoci, akokoľvek oprávnenú, považuje za svoju zbytočnú chybu. Všetky dotácie budú podľa neho predmetom kontroly ministerstva hospodárstva a je pripravený plne spolupracovať s kontrolnými orgánmi.

rastislav tešovič

Celý článok: Aj bratislavskí poslanci čerpali dotácie podozrivo – vyjadrenie

Kauza dotácií: Ďalšie odchody na magistráte, Sulík podáva trestné oznámenie

Kauza vyvolala kroky aj na ministerstve hospodárstva, ktoré pandemické dotácie udeľuje. Hovorkyňa rezortu Katarína Matejková pre Zoznam.sk potvrdila, že vo veci pripravujú podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Minister Richard Sulík po stredajšom rokovaní vlády označil prípad za nehoráznosť. “Ruky by som odťal týmto podvodníkom,” citovala ho agentúra TASR. Minister priblížil, že v prípade štátnej pandemickej pomoci nájomcom zaviedli jednoduchý systém, ktorý je postavený na čestnom vyhlásení. “Nebyrokraticky sme vyplácali peniaze do piatich dní,” podotkol s tým, že systém nechali odobriť aj Európskou komisiou. Sulík pripomenul, že aj dotknutí bratislavskí komunálni poslanci prehlásili na svoju česť, že požadované sumy sú oprávnené. “Teraz sa dozvedám, že to išlo na objekty, ktoré sú dlhodobo prázdne či neboli v prevádzke,” dodal.

Celý článok: Kauza dotácií: Ďalšie odchody na magistráte, Sulík podáva trestné oznámenie

rastislav tešovič
Richard Sulík

Tešovič, Svoreňová a Korček skončili v radách mestských podnikov

Bratislavskí mestskí poslanci Rastislav Tešovič, Soňa Svoreňová a Tomáš Korček sa po kauze podozrivých koronadotácií vzdali svojho členstva v jednotlivých dozorných radách bratislavských mestských podnikov. Tešovič sa vzdal aj funkcie predsedu mestskej finančnej komisie. Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve to oznámil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Mestská poslankyňa Katarína Augustinič uviedla, že naprieč poslaneckými klubmi pripravili materiál, kde dotyčných poslancov odvolajú z ich funkcií v komisiách a dozorných radách. „Nakoniec tento bod nemusel byt predložený, lebo sa pred jeho zaradením všetkých týchto postov vzdali. Ale tak ako vrátili časť dotácií až potom, ako sa začalo zaujímať Transparency International Slovensko, tak aj vzdanie sa funkcií prišlo až po informácii, že ich odvoláme,“ uviedla.

Konanie Tešoviča, Svoreňovej a Korčeka označila za „morálne dno“. To, či sa vzdajú aj svojich poslaneckých mandátov, je podľa nej na ich svedomí.

Celý článok: Tešovič, Svoreňová a Korček skončili v radách mestských podnikov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.